Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Niacynamid – jak zwalczyć nim cellulit?

Strona główna » Blog » Niacynamid – jak zwalczyć nim cellulit?

Niacynamid jest substancją, która w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność i podbija rynek kosmetyczny. Jest wykorzystywany w wielu suplementach diety, kosmetykach i preparatach przeznaczonych do pielęgnacji skóry.

Niacynamid – skąd się bierze?

Niacynamid jest nazywany również nikotynamidem, jest jedną z pochodnych witaminy B3, nazywanej niacyną lub witaminą PP. Pod względem budowy chemicznej jest to amid kwasu nikotynowego. Jest substancją rozpuszczalną w wodzie, wytwarzaną z kwasu nikotynowego lub nikotynonitrylu. Niewielkie ilości niacynamidu są produkowane przez organizm, ale w większości jest dostarczany z pożywieniem (występuje w zbożach, orzechach i mięsie). Można go też suplementować lub stosować na skórę.

Niacynamid – zastosowanie

Niacynamid jest składnikiem wielu enzymów kontrolujących procesy życiowe zachodzące w organizmie – reguluje przepływ krwi, poziom cukru i cholesterolu oraz bierze udział w syntezie hormonów płciowych. Jego niedobór powoduje chorobę zwaną pelagrą, objawiającą się silnym zapaleniem skóry w towarzystwie zaczerwienienia, wysypki lub egzemy. Odpowiedni poziom niacynamidu zapewnia prawidłowy stan skóry.

Niacynamid ma działanie nawilżające, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, reguluje działanie gruczołów łojowych skóry, a dodatkowo pomaga w walce z przebarwieniami i odbudowuje barierę hydrolipidową skóry. Jest stosowany między innymi jako środek zapobiegający zmarszczkom i cellulitowi – chroni skórę przed utratą wody, utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia, poprawia jej elastyczność i gładkość oraz zwiększa napięcie, zmniejszając tym samym widoczność cellulitu. Niacynamid pozwala usuwać cellulit poprzez niwelowanie przyczyny jego powstawania, stymulując produkcję kwasu hialuronowego oraz kolagenu. Nie zlikwiduje istniejącego cellulitu, ale pomoże zapobiegać jego pojawianiu się. Poza tym wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych, przez co poprawia ukrwienie skóry i jej ogólną kondycję.

Nolicell na cellulit

NOLICELL
SERUM NA CELLULITZAMÓW

Niacynamid w kosmetykach

Niacynamid jest stosowany w wielu kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji cery trądzikowej, kosmetykach przeciwzmarszczkowych, dermokosmetykach i preparatach antycellulitowych. Standardowo preparaty z niacynamidem mają stężenie od 2% do 5%, ale na rynku pojawiają się także kosmetyki z wyższym stężeniem – nawet 10% i 15%. Ich skuteczność jest zależna przede wszystkim od regularności w stosowaniu. Wykorzystanie go jako element codziennej pielęgnacji może pomóc w walce z wieloma niedoskonałościami skóry.

Sprawdź: Domowe sposoby na cellulit

Najpopularniejsze preparaty z niacynamidem:

  • serum – nawilża i łagodzi podrażnienia, jest przeznaczone do stosowania na skórę przed nałożeniem kremu lub balsamu i występuje najczęściej w formie ampułek, lub butelki z aplikatorem,
  • żel – przeznaczony do mycia twarzy i ciała, ma regulować wydzielanie sebum i zmniejszać widoczność rozszerzonych porów,
  • krem – stosowany do twarzy lub ciała, będzie odpowiednio nawilżać skórę, wyrównywać koloryt i poprawiać elastyczność, pomoże także zmniejszyć widoczność zmarszczek i cellulitu,
  • tonik – jest przeznaczony do twarzy, normalizuje i przywraca skórze prawidłowe pH,
  • preparat punktowy – zazwyczaj ma wyższe stężenie i intensywnie rozjaśnia miejscowe przebarwienia i plamy pigmentacyjne,
  • koncentrat – jest preparatem, który można dodawać do kosmetyków, by wzmocnić ich działanie, np. poprzez dodanie do ulubionego balsamu, by wzbogacić go o działanie wygładzająca i antycellulitowe.

Niacynamid można stosować jako element kuracji, łącząc go z retinolem czy kwasem hialuronowym. Nie należy go używać jednocześnie z kwasami (np. AHA lub BHA) i witaminą C w postaci kwasu askorbinowego, składniki te wzajemnie zmniejszają swoją skuteczność.


Bibliografia:

1. Jung A. Otyłość choroba cywilizacyjna. PediatrMedRodz 2014
2. Kożuch-Sajdak K. Najczęstsze problemy dermatologiczne w otyłości
3. Krajewska-Kulak E. (red.), W drodze do brzegu życia, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Białystok 2015

15 głosów

Komentarze

Magda - 2022-01-17 08:52:12

W balsamie na cellulit to jednak wolę: kasztanowiec, algi, bluszcz, zieloną herbatę czy zieloną kawę.

domini.ka - 2021-12-30 16:16:50

niacynamid to wiem ze w serach i tonikach do twarzy tradzikowej jest to to na pewno

Opinie o Nolicell - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊