Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Cellulit u mężczyzn – jak wygląda?

Strona główna » Blog » Cellulit u mężczyzn – jak wygląda?

Cellulit u mężczyzn występuje bardzo rzadko. Statystyki potwierdzają, że problem ten dotyczy tylko kilku procent mężczyzn. Jakie są tego przyczyny? Dlaczego cellulit uznajemy za problem typowo damski? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Cellulit u mężczyzn - czy może się pojawić?

Cellulit u mężczyzn występuje niezwykle rzadko. Fałdki i nierówności skóry są typowe dla kobiet, niezależnie od wieku. Wiele badań potwierdza, że główną przyczyną powstawania cellulitu mogą być uwarunkowania genetyczne. Geny sprawiają również, że problem ten nie występuje u mężczyzn.

Nolicell na cellulit

NOLICELL
WYBIERZ NATURALNE SKŁADNIKI AKTYWNEZAMÓW

Cellulit u mężczyznCellulit u mężczyzn i kobiet – skąd takie różnice?

Cellulit u mężczyzn to bardzo rzadko spotykane zjawisko w przeciwieństwie u kobiet, u których skóra pomarańczowa pojawia się nawet w 90% przypadków. Choć decydującą rolę odgrywają czynniki genetyczne, to środowiskowe mają w tym przypadku duży udział. Największą rolę wśród nich odgrywa styl życia. Okazuje się, że niektóre czynniki mogą nasilać ryzyko pojawienia się cellulitu.

Wśród nich wymienia się szczególnie takie jak:

  • siedzący tryb pracy,
  • niska aktywność fizyczna w ciągu dnia,
  • nieodpowiednio zbilansowana dieta, szczególnie obfita w cukry proste oraz tłuszcz.

Niemniej, geny mają największe znaczenie w przypadku tworzenia się skórki pomarańczowej. Jeśli chodzi o kluczowe różnice płci, to nie bez znaczenia jest także odmienna budowa tkanek oraz gospodarka hormonalna. Różnice w tych płaszczyznach sprawiają, że mężczyźni nie muszą martwić się o cellulit. Męska skóra jest grubsza niż damska. Przed ryzykiem pojawienia się cellulitu chroni panów także wysoki poziom androgenów, przede wszystkim testosteronu i jego pochodnych. Równocześnie niski poziom estrogenów, czyli hormonów, które u kobiet występują w wyższym stężeniu.

Zobacz także: Szczotkowanie na sucho

Niektóre badania sugerują, że estrogeny powstrzymują rozwój cellulitu u mężczyzn. W związku z tym można postawić hipotezę, że większe stężenie testosteronu we krwi minimalizuje ryzyko występowania cellulitu u mężczyzn. Niestety taka konkluzja również działa na niekorzyść kobiet i wyglądu ich skóry.

Cellulit u mężczyzn nie występuje także w wyniku specyficznej budowy tkanek. Męskie włókna kolagenowe i sprężyste wykazują odmienną strukturę niż w przypadku kobiet. Damskie wykazują luźniejszą strukturę, co spowodowane jest przez ewolucję. Taka struktura skóry pozwala utrzymać ciążę. W okresie ciąży skóra poddawana jest ogromnemu napięciu, związanemu z rozciąganiem wynikającym ze wzrostem płodu. U mężczyzn włókna sprężyste i kolagenowe umiejscowione są blisko siebie, ponieważ pozostaną w tej pozycji przez całe życie. W związku z tym struktura skóry również uniemożliwia rozwój cellulitu mężczyzn.

Podsumowując, cellulit u mężczyzn występuje stosunkowo rzadko z powodu czynników genetycznych i biologicznych. Istnieją jednak nieliczne wyjątki od tej reguły. Niemniej, zarówno wspomniane aspekty biologiczne, jak i różnice w budowie skóry kobiet i mężczyzn, a także odmienny poziom niektórych hormonów powodują, że mężczyźni nie mają predyspozycji do powstawania skórki pomarańczowej, która jest przykrą codziennością wielu kobiet w różnym wieku.


Bibliografia:

1. Rosales Ricardo, Yury. (2014). Masaje y ejercicios físicos en casos con paniculopatía edemato-fibro esclerótica en la atención primaria. Revista Habanera de Ciencias Médicas, 13(3), 475-486.
2. Brown, I. J., Tzoulaki, I., Candeias, V., & Elliott, P. (2009). Salt intakes around the world: Implications for public health. International Journal of Epidemiology, 38(3), 791–813.

11 głosów

Komentarze

Gabrysia - 2023-03-09 10:29:19

Troszkę szok, ale też bez przesady. Cellulit jak wygląda każdy wie. Trzeba się wtedy postarać by zadziałał.

adriana - 2023-01-30 20:52:45

a pamiętam jak mi chłop mówił że cellulit u mężczyzn nie występuje hahah. jakie było zdzwienie jak znalazlam grudki u niego hahaha/

Opinie o Nolicell - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊